Відповідно до внесених Верховною Радою України змін (11 квітня 2023 року № 3051-ІХ) до статті 51 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, усі педагогічні працівники ЗЗСО протягом 5-ти років повинні пройти навчання в обсязі не менше 10 відсотків загальної кількості годин на вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу. Міністерство освіти і науки України також рекомендує педагогічним працівникам закладів дошкільної та позашкільної освіти оволодівати уміннями та навичками для забезпечення психоемоційного супроводу та психологічної підтримки дітей та вихованців.
З огляду на це та відповідно до запитів КУ «Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників» у співпраці з Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського організували для педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти м. Прилуки навчальний вебінар «Навички надання першої психологічної допомоги здобувачам освіти», який був проведений 20 лютого 2024 року.
Спікером навчального вебінару виступила Олена Антоненко, директор Навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти в Чернігівській області, старший викладач кафедри психології Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського. Її виступ складався із двох блоків: «Перша психологічна допомога: загальна характеристика етапів і психологічних заходів» та «Вікові особливості реакції здобувачів освіти на кризові ситуації: вправи та техніки стабілізації психоемоційного стану».
Вебінар був дуже насичений вкрай важливою інформацією. Зокрема, Олена Антоненко наголосила, що перша психологічна допомога – це, перш за все, загальнолюдська підтримка, яка не є фаховою психологічною та/або медичною допомогою. Під час надання першої психологічної допомоги варто неухильно дотримуватися принципу «не нашкодь». Проговорили про кризові ситуації, про аспекти психологічної допомоги; отримали знання про стрес та вікові особливості переживання стресових ситуацій.
Слухачі вебінару отримали такі основні меседжі: необхідно володіти самим та навчити дітей методикам саморегуляції і зниження травматичного стресу; вміти у рамках повсякденного освітнього процесу будувати підтримуючі відносини з дитиною, які сприятимуть її психологічному відновленню; знати, в яких випадках необхідно рекомендувати дитині і її батькам звернутися за допомогою до психолога чи лікаря.
Спікерка дала розуміння того, що таке посттравматичний стресовий розлад; ознайомила з індивідуальними психологічними особливостями реакції на стресові ситуації, з першою ментальною допомогою у стресовій ситуації, з протоколами надання першої психологічної допомоги. Учасники вебінару тепер знають про тривогу, паніку, панічні атаки, цикл змін настрою, про основи психологічної комунікації, як пережити кризу та зберегти спокій; вчилися шукати ресурси.
Педагоги не просто слухали цікавий та корисний матеріал, але й «приміряли» усе на себе, аналізували свій власний емоційний стан під час війни, і це було особливо цінним.
У навчальному вебінарі взяли участь більше 200 прилуцьких педагогічних працівників. Усі зареєстровані слухачі у найближчий час отримають сертифікати ЧОІППО імені К.Д. Ушинського на 4 години підвищення кваліфікації у питаннях надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.
Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників висловлює слова вдячності Анатолію Заліському як очільнику Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського та директорці Навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти в Чернігівській області Олені Антоненко за підтримку ініціативи провести для прилуцьких педагогів навчальний вебінар «Навички надання першої психологічної допомоги здобувачам освіти» з можливістю отримання сертифікатів.
Усі працівники Прилуцького центру ПРПП також доклали певних зусиль, щоб даний вебінар відбувся. Зокрема, психолог Ірина Огорілко виконала роль комунікатора з Навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти в Чернігівській області; консультанти Тетяна Зубко, Людмила Гапченко, Тетяна Караулова, Ніна Лобода, Дмитро Клугман через вайбер-групи професійних спільнот повідомили педагогів про можливість зареєструватися на вебінар; консультант Дмитро Клугман здійснив технічну підтримку (робота з Google Формами, узагальнення списків та здійснення розсилки на електронні адреси зареєстрованих з посиланням на Zoom-конференцію).
Маємо плани на майбутнє щодо організації вебінарів для прилуцьких освітян з психологічної підтримки учасників освітнього процесу.