Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Комунальна установа "Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників" Прилуцької міської ради Чернігівської області

Замовлення консультаційЗамовлення консультацій

Консультацію можуть замовити працівники закладів освіти м.Прилуки



Анонси подій

Опублікувати в соціальних мережах

Відвідування сайту

Комунальна установа "Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників" Прилуцької міської ради Чернігівської області

Чек-лист учителя, якому довіряють учні

Опубликовано 19.03.2021

А ваші учні вам довіряють?

Про довіру між учителями та учнями говорять небагато. Можливо, причина у тому, що побудувати довірливі взаємини складно, а зруйнувати – надто легко? Дійсно, для довіри потрібні час, бажання та зусилля. Але ми переконані, що воно того варте! Коли у школі панує атмосфера довіри, успішність учнів зростає, ризик булінгу зменшується, а школярі навіть просто краще навчаються!

То що таке довіра у взаєминах учитель-учень?

Довіра – відкриті, позитивні стосунки, коли школярі впевнені у порядності й доброзичливості вчителя.

Чи можна назвати ваші стосунки з учнями довірливими? Розберемося разом!

1. Ви відкриваєте залаштунки свого життя

Ні, ми зараз не про особисте! Можливо, ви просто визнаєте власні помилки, говорите про почуття та завжди щирі зі школярами? Цього, повірте, достатньо для побудови довіри.

Порівняйте: до тих педагогів, про яких ніхто нічого не знає, які просто подають матеріал і «зникають» із життя школярів до наступного уроку, ставляться зовсім інакше. Так, їх поважають за знання та майстерність, але чи довіряться їм? А чи ви самі довірилися б людині, яку не знаєте?

2. Ви володієте мовою тіла

Положення тіла та вираз обличчя – речі, які ми «зчитуємо» несвідомо. Цікаво, що саме на основі цього наш мозок вирішує, чи довіряти людині! Це наш спадок від далеких пращурів: така властивість мозку дозволяла їм швидко проаналізувати, чи нападатиме тварина, чи вона безпечна.

То як допоможе мова тіла? Тут потрібна практика! Станьте перед дзеркалом та придивіться: порівняйте вашу напружену позу, коли ви нервуєте або боїтеся, та коли ви розслаблені, спокійні. Бачите різницю? От і діти бачать! Вони несвідомо зчитують ваш стан та переймають його.

Так само і з обличчям. Розслабтеся та посміхніться – ось так виглядає вчитель, якому довіряють!

3. Учні радо приймають нові активності

Реакція більшості на нові вправи та активності – лакмусовий папірець довіри учнів до вас. Це свідчить про те, що вони не сумніваються у вашому виборі та поважають вас як спеціаліста! Тож є сенс вводити більше цікавих вправ у навчальний процес. І особливу увагу слід приділити тим активностям, що згуртовують колектив.

4. Ви – неконфліктні та оптимістичні

Психологи стверджують, що люди, яким можна довіритися, мають спільні риси характеру! Це відкритість, щирість, надійність, неконфліктність, оптимізм, легкість у спілкуванні тощо. Упевнені, ви саме такі!

А кому учні не будуть довіряти? Наприклад, тим, кого вони вважають ненадійним чи агресивним. І це ще одне підтвердження того, що варто відходити від ієрархічної системи взаємодії у школі та спілкуватися зі школярами на рівних!

А для особливо сміливих викладачів є цікава пропозиція: проведіть серед учнів опитування. Запитайте дітей: якими словами вони можуть вас охарактеризувати? Запропонуйте кілька варіантів відповіді та, звісно, подивіться, що вони напишуть окрім цього.

5. Ви вивчаєте тему довіри і не зупиняєтеся на досягнутому

Довірливі стосунки в освітньому процесі розповсюджуються не тільки на взаємини між учителями та школярами. Важливі дійові особи – батьки, адміністрація та колеги.

6. Школярі діляться з вами переживаннями

Це останній рівень довірливих стосунків! Якщо вже учні ставляться до вас як до старшого товариша і не бояться звернутися за порадою, можете бути переконані – вони вам довіряють.

Пам’ятайте, що ви завжди можете відмовити в пораді, якщо учні порушують ваші особисті кордони. А якщо ви не знаєте, як допомогти дитині, завжди можна запропонувати відвідати шкільного психолога. 

Сподіваємося, що, прочитавши вищевикладене, ви розібралися, чи можна назвати ваші стосунки з учнями довірливими.

Пропонуємо до вашої уваги ще такі поради:

1. Шукайте у відносинах золоту середину!

Чи може вчитель розраховувати на довірчі відносини з учнями, слідуючи в роботі принципом «все буде так, як я сказав, заперечення не приймаються»? Залякати дітей таким підходом дуже просто, а от розташувати до себе не вийде. Але це зовсім не означає, що треба в усьому йти на поводу у своїх вихованців.

Знайдіть певний баланс – золоту середину. Вийдіть на один рівень спілкування зі школярами, зберігши при цьому потрібну дистанцію. Головне, щоб діти відчули, що їх педагог – це хороша, приємна, відкрита людина, цікава особистість. Саме таким людям діти довіряють і тягнуться до них.

2. Цікавтеся своїми учнями!

Чи багато вчителів можуть розповісти про своїх учнів щось більше, ніж прізвище, ім'я та успішність з предмету? (До речі, чим швидше ви запам'ятаєте нових учнів, тим краще будете виглядати в їхніх очах). Чи багато хто знає, чим живуть їхні учні, що люблять, а чого терпіти не можуть, чим захоплюються, до чого прагнуть? Безумовно, це завдання не найпростіше, особливо для педагога, що має велике навантаження. Але знати хоча б кілька індивідуальних особливостей учня – значить вже володіти незаперечними перевагами.

Приміром, розкажіть учневі, що ви знаєте про його досягнення у спорті, і пишаєтеся їм! Повірте, той факт, що вчителю цікаві його особисті досягнення, не залишить дитину байдужим.

3. Будьте відкриті з учнями!

Щирість і відкритість вчителя сприймається дітьми як особлива ступінь довіри. І відповідають вони, як правило, тим же. Наведемо простий приклад. Багатьом з нас знайома ситуація, коли з самого ранку абсолютно не складається день. Чому б відкрито не сказати про це учням? Вони оцінять вашу відвертість, і навряд чи комусь прийде в голову засмучувати улюбленого вчителя своєю поведінкою.

4. Станьте прикладом і захисником для учнів!

Не втомлюйтеся особисто демонструвати своїм учням приклад відповідальності, доброзичливості, справедливості, людяності, цілеспрямованості. Завжди виконуйте дані дітям обіцянки, доводьте почату справу до кінця. Вмійте вчасно заступитися за своїх учнів, захистити їх від образ.

5. Говоріть учням правду!

Розглянемо такий приклад. Дуже часто школярів цікавить, як вивчений на уроці матеріал може стати в нагоді в подальшому житті. І вчитель починає старанно доводити, що без знання цієї теореми або гіпотези в житті доведеться дуже туго. Діти відчувають, що це далеко не так, і певна ступінь довіри до педагога втрачається. Чи не краще вчителю бути спочатку чесним зі своїми вихованцями?

6. Уникайте шаблонів у роботі!

Постарайтеся зробити кожен урок незвичайним і цікавим! Щоб стати улюбленим вчителем, до якого учні поспішають на кожне заняття, потрібно визнати на допомогу серце, душу і інтуїцію! Навіть така рутинна справа, як перевірка домашнього завдання, може стати справжньою родзинкою уроку.

7. Хваліть і підтримуйте учнів!

Не упускайте можливості заслужено підкреслити значимість досягнень учнів, не залишайте непоміченими їхні успіхи, хваліть за докладені зусилля і старання. Навчіться підтримувати вихованців і в невдачах. Школяреві важливо зрозуміти, що будь-які помилки є цінним досвідом на шляху до досягнення поставленої мети. Однак пам'ятайте, хвалити дітей потрібно правильно!

8. Запасіться терпінням!

Постарайтеся не лаяти і не дратуватися на учнів, якщо вони, наприклад, не розуміють елементарних, на ваш погляд, речей. Робіть свою роботу терпляче! Контролюйте себе, намагайтеся не переходити на підвищені тони в розмові, багатьом дітям незрозумілі різкі перепади настрою вчителя. Не вживайте слова, які можуть образити учня, знизити його самооцінку. Прислухайтеся до думки своїх учнів, вчіться домовлятися з ними, йти на компроміс. У складній ситуації поставте себе на місце дитини, це допоможе зрозуміти його і знайти правильне рішення.

9. Станьте джерелом оптимізму!

Згадайте, з чого починається дружба у відомій дитячій пісеньці! Не скупіться на щиру посмішку! Пам'ятайте про те, що діти дуже чутливі до настрою дорослих. Постарайтеся навчати предмету легко, заряджайте учнів оптимізмом! Це зробить їх більш впевненими у своїх силах, позбавить від непотрібних страхів. Заручитися довірою учнів педагогу допоможе і відмінне почуття гумору. Адже діти по натурі – великі веселуни!

10. Зберігайте довіру!

Завоювавши розташування школярів, докладайте всіх зусиль, щоб його зберегти! А для цього буває достатньо просто доречно пожартувати або від душі похвалити дітей.

Головна ж порада, як завоювати і зберегти довіру учнів, полягає в щирій любові та повазі до дітей, у бажанні подарувати своїм вихованцям найкраще з того, що в ваших силах!

 

Джерело:https://naurok.com.ua/post/chek-list-uchitelya-yakomu-doviryayut-uchni

Джерело:https://melnik021.wixsite.com/-mova-kalinova/single-post/2016/04/19/як-завоювати-довіру-учнів-поради-вчителям

Ірина Огорілко,

психолог КУ «Прилуцький центр професійного розвитку

педагогічних працівників» Прилуцької міської ради