Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Комунальна установа "Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників" Прилуцької міської ради Чернігівської області

Замовлення консультаційЗамовлення консультацій

Консультацію можуть замовити працівники закладів освіти м.Прилуки



Анонси подій

Опублікувати в соціальних мережах

Відвідування сайту

Комунальна установа "Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників" Прилуцької міської ради Чернігівської області

Як педагогу відпочити від цифрових технологій

Опубликовано 17.08.2023

Робота освітян в умовах пандемії та війни щораз більше повʼязана з електронними пристроями.

Онлайн-заняття, підготовка презентацій, перевірка письмових робіт, комунікація з вихованцями й батьками – усе це робить педагога постійно привʼязаним до компʼютера чи смартфона.

За таких умов корисним буде хоча б короткий відпочинок від цифрових технологій – так званий цифровий детокс. Як його влаштувати – розповідаємо в цій статті.

Щораз більше людей у світі вирішує на певний час відмовитись від використання електронних гаджетів. Щоб переключитися з цифрового світу на реальний, ми беремо відпустки, ходимо в походи і присвячуємо час своїм хобі, як-от читання паперових книжок, гра на музичних інструментах тощо. Щоб провести цифровий детокс, ми більше гуляємо в парках, спілкуємося з іншими людьми і всіляко намагаємося хоча б деякий час не повертатися до робочих справ і не використовувати ґаджети.

Однак, коли людина ставить собі за мету «відключитися» від цифрового світу, це виявляється не такою вже простою справою. Кожного разу, коли в нас з’являється невелика перерва між справами, у нас виникає спокуса взяти в руки смартфон. І тоді ми бачимо безкінечний потік повідомлень, на які потрібно відповісти, термінові листи на електронну пошту, документи, які потрібно заповнити…

Щоб відпочити від ґаджетів без шкоди для робочих справ, ми повинні навчитися делегувати свої обов’язки і домовлятися про перенесення дедлайнів.

Наукові дослідження свідчать про те, що пересічна людина використовує електронні пристрої понад 13 годин на добу. Іншими словами, три чверті всього часу, коли ми не спимо, ми проводимо в цифровому світі. І часто ґаджети не роблять нас більш ефективними. Що більше часу ми на них витрачаємо, то швидше, як нам здається, проходить час. Години пролітають швидко, коли ми робимо те, що нам знайоме – наприклад, гортаємо стрічку в соціальних мережах або переписуємось у месенджерах.

Зазвичай ми можемо сповільнюватись лише в реальному світі, а не в цифровому. Якщо ви хочете заспокоїтись і відпочити від гаджетів, ви можете скористатися такими порадами.

Робіть перерви між справами, не використовуючи ґаджети

Цифрові технології (які часто зводяться до безцільного перегляду соціальних мереж) заповнюють кожну вільну хвилину нашого часу, змушуючи нас відволікатися від справ. З часом ми стаємо менш організованими, тому що у нас залишається менше часу на те, щоб обмірковувати справи і планувати майбутнє. 

Щоб цього не сталося, не беріть мобільний телефон автоматично в перервах між справами. Так ви зможете уповільнитись, перш ніж перейти до наступної справи, і менше будете відчувати тривогу через те, що у вас є непрочитані повідомлення і електронні листи.

Тримайте ґаджети подалі від очей

Коли ви відчуваєте труднощі, виконуючи робоче завдання, і робите паузу, використайте її для обмірковування справи. Це допоможе вам вирішити проблему.

Дослідження з нейробіології показало, що в розслабленому стані ми можемо знаходити потрібні ідеї в 14 разів ефективніше, ніж тоді, коли зосереджені. Коли ми відчуваємо дискомфорт, ми найчастіше піддаємось найпершому імпульсу – отримати миттєве задоволення. І тому ми одразу заходимо в соціальні мережі і гортаємо стрічку.

У робочий час корисно тримати телефони та інші ґаджети подалі від очей. Якщо телефон вам потрібен для робочих дзвінків, вимкніть сповіщення для месенджерів, соціальних мереж і будь-яких інших додатків, які можуть вас відволікати.

Медитуйте

Про користь медитації сьогодні говорять так часто, що ця порада може видатись банальною.

Однак у медитації так багато послідовників, тому що вона справді працює! Вона допомагає сповільнитись, стати більш усвідомленим і продуктивним.

Що більше ви медитуєте, то краще ви можете впоратися зі стресом, оскільки стаєте більш терплячими. Зрештою навчитися медитувати легше, ніж вам здається.

Шукайте альтернативу цифровим носіям

Багато звичних для нас справ ми можемо робити без використання цифрових пристроїв, наприклад читати паперові книжки, спілкуватися вживу, вести щоденник тощо.

За можливості робіть звичні для вас справи без використання ґаджетів. Так у вас не буде виникати спокуса перейти в один клік до бездумного блукання інтернетом.

Можливо, без використання гаджетів ви будете робити справи повільніше, однак вони точно будуть більш усвідомленими.

Плануйте час, вільний від цифрових технологій

Плануйте свій день так, щоб ви могли щодня проводити деякий час без електронних пристроїв.

Це може бути час перед сном і до ранку (наприклад, щодня з 20.00 до 7.00). Такі перерви можуть стати для вас справжнім цифровим детоксом. Час, який ми проводимо без гаджетів, дає нашому мозку відпочинок, якого він потребує – і на який він заслуговує.

Дотримуйтеся цих порад кожного разу, коли відчуєте, що вам потрібно відпочити, перезавантажитись і сповільнитись.

Джерело: https://osvita.ua/school/method/89764/